تفاوت طلا و جواهرات

تفاوت طلا و جواهرات

تفاوت طلا و جواهرات

آیا فرق طلا و جواهر را می دانید ؟ تا به امروز از خود پرسیده اید فرق طلا با جواهر در چیست ؟

ادامه مقاله تفاوت طلا و جواهرات ...

همه ی ما به عادت کلمه طلا و جواهر را با هم به کار می بریم و به درستی درباره آن ها اطلاعات کافی نداریم و همیشه حین خرید این سوال برایمان پیش می آید که فرق بین طلا و جواهر چیست و برای خرید کدام یک از آن ها بهتر است .

طلا چیست ؟

نماد شیمیای این عنصر AU  از نام لاتین آن aurum که به معنی (( درخشش سپیده دم  )) گرفته شده است ، طلا فلزی است که شناخت آن به زمان های خیلی قدیم برمی گردد ، فلز ارزشمند طلا که به رنگ زرد بسیار براق که در قرار گرفتن در مقابل هوا و آب به هیچ عنوان دچار زنگ زدگی ، خوردگی ، تیره و کدر نمی شود که یکی از بهترین ویژگی این فلز گران بها نسبت به فلز های دیگر است .

طلا در ساخت تمامی زیورآلات بکار می رود ولی چون به تنهایی استحکام کافی را ندارد و بسیار نرم است با آلیاژ های (نیکل ، مس ، نقره ) دیگر ترکیب می کنند تا با پایین آوردن عیار آن قابلیت ساختش را بالا می برند . طلای خالص که همان 24 عیار است فقط در ساخت شمش طلا یا سکه استفاده می شود .

ساخت زیورآلات از طلای 18 عیار و 17 عیار که با شماره های 750 و 705 بر روی طلا جواهرات حک شده نشان دهنده میزان خلوص طلا چقدر است برای مثال 750 یعنی فقط 75 در صد از فلز طلا و 25 در صد دیگر آن از سایر آلیاژ ها بکار رفته است . این نکته را هم در نظر بگیرید که علاوه بر طلای زرد ، طلا رز گلد هم داریم .

جواهر چیست ؟

کلمه ی جواهر یا Jewelry ، که برگرفته از کلمه jewel به معنی گوهر نام گرفته است . که عمر استفاده از جواهر در طول تاریخ به چند هزار ساله بشریت ادامه داشته و اولین نشانه ها از استفاه از جواهر به بیش از هفت هزار سال قبل برمی گردد . در این زیور ها از صدف ها و سنگ های زینتی بسیار زیبای بکار رفته که در کنار جنبه های زیبایی آن با اعتقادات پزشکی و جادویی هم همراه بود و که همین امر باعث تنوع رنگ و شکل سنگ ها بود که گوهر هم گفته می شود.

ادامه مقاله تفاوت طلا و جواهرات ...

فرق طلا با جواهر چیست ؟

حال با توجه به گفته های بالا فرق طلا با جواهر خواهیم پرداخت که شامل بخش های مختلف می شود :

فرق طلا و جواهر از لحاظ ظاهری :

اولین تفاوت طلا و جواهر ظاهر این دو می باشد که طلا با توجه به گفته های بالا می تواند از جنس طلا بوده و سنگ های قیمتی در آن استفاده نشده است  در صورتی که جواهرات ، شامل کهربا و مرجان، فلزات گرانبها، مهره‌ها و پوست‌ها می باشد که دارای رکاب طلا و یا نقره بوده و اشکال متنوع تری نسی به طلا دارد .

 

ادامه مقاله تفاوت طلا و جواهرات ...

تفاوت خرید و فروش طلا و جواهر

طریقه خرید و فروش طلا و جواهر هم مانند قیمت آن ها متفاوت است حال برای شما نحوه محاسبه هر کدام را بطور جدا نوشته ایم تا هنگام خرید و فروش بدانید که چه سود و زیانی را متحمل می شوید .