پشم سنگ چیست

پشم سنگ چیست

پشم سنگ چیست

پشم سنگ چیست
پشم سنگ چیست

پشم سنگ چیست : پشم سنگ (به انگلیسی: Rockwool) عایق حرارتی، صوتی و رطوبتی با تحمل دمای ۷۵۰+ درجه سانتیگراد و نقطه ذوب ۱۳۰۰ و نیز تحمل برودتی آن ۳۰- درجه سانتیگراد است، پشم سنگ و سرباره دارای ضریب انتقال حرارتی بسیار کم بوده و قدرت عایقی آن ۳۳ برابر دیوار بتونی و ۲۲ برابر دیوار آجری است.

ادامه مقاله پشم سنگ چیست

تعریف اولیه پشم سنگ چیست

یکی از مباحث مهم و مطرح مجموعه وال آس پلاس  در زمینه حفظ انرژی‌های فسیلی و تجدید ناپذیر عایق کاری حرارتی مناسب برای جلوگیری از هدر رفت انرژی در مجموعه صنعت و ساختمان وال آس پلاس ( https://wallusplus.ir ) است یا حتی انرژی های برودتی یا صوتی (آکوستیک صدا)

امروزه باتوجه به اهمیت این موضوع نگرش صحیح استفاده بهینه از منابع انرزی صنعت گران را بر آن داشته تا نگاهی جامع به استفاده از عایق در صنایع مختلف داشته باشند و اهمیت عایق و عایق‌ کاری روز به روز در صنعت پر رنگ تر شود.

پشم‌ سنگ مجموعه وال آس پلاس یا rockwool یا mineral wool عایق‌ های حرارتی معدنی می باشد که به دلیل ویژگی های خاصش بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته است.

ادامه مقاله پشم سنگ چیست

ماده اصلی پشم‌ سنگ ، سنگ بازالت است که از گروه سنگ‌ های آذرین می باشد، بازماند‌ه ی تفاله‌ های آتشفشانی است. با توجه به معادن عظیم سنگ بازالت در میهن عزیزمان، زمینه تولید این عایق حرارتی را در داخل کشور فراهم است. با توجه به هزینه‌ ی بالای سوخت‌ های فسیلی در هنگام بهره‌ برداری، در ساختمان ها استفاده از عایق‌ های حرارتی به منظور کاهش مصرف انرژی مقرون به صرفه است.لذا این عمل ممکن است هزینه‌ ساخت و قیمت تمام شده را افزایش دهد ولی در دراز مدت هزینه‌ ی اضافی اولیه با صرفه‌ جویی صورت گرفته جبران می شود.

 

بررسی استاندارد زیست محیطی پشم سنگ چیست :

بر اساس استاندارد سازمان بهداشت اروپا استنشاق هوایی حاوی حداکثر 5 میلی گرم در مترمکعب ذره باشد در 8 ساعت در روز بلامانع است و با محیط زیست سازگار است.
در ادامه مقاله مجموعه صنعت و ساختمان وال آس پلاس (https://wallusplus.ir/) برای تولید پشم ‌سنگ ، سنگ بازالت در دمای 1500 درجه سانتیگراد ذوب می شود و با استفاده از از روش‌ های خاص آن را به الیافی با قطر میکرون تبدیل می کنند.

ادامه مقاله پشم سنگ چیست

97 درصد کل محصول پشم‌ سنگ را این الیاف تشکیل می دهد پشم سنگ و پشم سرباره در انواع ایزوترم (پشم خام فله) ایزوبلانکت (پتویی) ایزوپایپ (لوله ای) فنو پانل (تخته ای) و فنوفلت یا همان لحافی تولید می شود ؛ همچنین پشم سنگ کاربرد های مختلفی دارد این محصول به دلیل کانی و معدنی بودن و اینکه کاملا از مواد طبیعی ساخته شده قابلیت بازگشت به اکوسیستم را دارد .


 

مزایای عایق پشم سنگ چیست

  1. غیرقابل اشتعال بودن پشم سنگ از ویژگی‌های قابل توجه پشم سنگ است که این ماده را به عنوان نوعی حفاظ ویژه در برابر آتش تبدیل کرده است. از عایق پشم سنگ در عایق کاری سازه های فلزی که هنگام آتش سوزی به دلیل حرارت زیاد مقاومت مکانیکی خود را از دست می دهند و فرو می ریزند استفاده می شود.
  2. از دیگر مزایای پشم سنگ ویژگی جذب بالای صداست که از آن به عنوان ویژگی آکوستیکی نام برده می شود این ویژگی قابلیت استفاده از پشم سنگ را در فرودگاه‌ ها استودیوی صدا برداری در زیر ریل‌ ها و متروهای شهری به منظور جلوگیری از انتقال صدا فراهم می آورد در نصب پشم‌ سنگ با ایجاد لایه‌ های هوا به میزان مناسب می توان ضریب جذب صدا را بالا برد.
  3. به دلیل هوادهی خوب ریشه و همچنین حفظ رطوبت کافی و قابلیت استفاده در گل خانه ها پشم سنگ یکی از محیط های مناسب برای کشت هیدروپونیک محسوب می شود.
  4. استفاده از پشم سنگ در کاهش هزینه‌ ها در طولانی مدت موثر است.
  5. نصب ساده و خنثی بودن با تمام مصالح مورد استفاده در ساختمان و صنعت و همچنین غیر سمی بودن.
  6. بر خلاف برخی فوم های پلیمری که دوام چندانی ندارند و به مرور زمان شکل و کیفیت خود را از دست می دهند این عایق‌ها کهنه یا خراب نمی شوند و ویژگی های خود را به عنوان عایق موثر حرارتی سال ها و حتی به مدت طول عمر ساختمان حفظ می کنند.
  7. پشم سنگ و پشم سرباره در انواع ایزوترم (پشم خام فله) ایزوبلانکت (پتویی) ایزوپایپ (لوله ای فنو پاتل (تخته ای) و فنوفلت یا همان لحافی تولید می شود و کاربرد های مختلفی دارد که به دلیل کانی و معدنی بودن و اینکه کاملا از مواد طبیعی ساخته شده قابلیت بازگشت به اکوسیستم را دارد و هیچ آسیبی به محیط زیست وارد نمی کند.
ادامه مقاله پشم سنگ چیست

 

در مورد سوخت های فسیلی و انتقال دما

سوخت فسیلی یا به انگلیسی : Fossil fuel یک ماده حاوی هیدروکربن است که در زیر زمین از بقایای گیاهان و جانوران مرده تشکیل شده‌ است و انسان آن را استخراج کرده و می‌ سوزاند تا انرژی برای استفاده آزاد کند. سوخت‌ های فسیلی اصلی شامل زغال‌ سنگ، نفت و گاز طبیعی هستند که انسان از طریق معدن کاری و حفاری استخراج می‌ کند.

سوخت‌ های فسیلی ممکن است برای تأمین گرما برای استفاده مستقیم (مثلاً برای پخت و پز)، نیرو دادن به موتورها (مانند موتورهای احتراق داخلی در وسایل نقلیه موتوری) یا تولید برق سوزانده شوند.

عایق حرارتی موادی هستند که برای کم کردن تلفات حرارتی سطوح مختلف ساختمان، لوله‌ ها، کانال‌ ها و مخازن استفاده می‌ شوند. با پیشرفت تکنولوژی و لزوم احداث ساختمان‌ های سبک‌ تر لازم شد که ضخامت جداره‌ ها به حداقل کاهش یابد؛ در پی آن مسئله گریز حرارت از پوسته خارجی بنا مطرح شد .لذا به منظور کاهش هزینه ایجاد گرما و سرما، با قرار دادن عایق حرارتی در پوسته ساختمان‌ ها ضریب هدایت حرارتی را به میزان قابل توجهی کاهش داده‌ اند.

ادامه مقاله پشم سنگ چیست

در ادامه بیان میگردد سه ساز و کار برای انتقال گرما وجود دارد: هدایت، همرفت و تابش. هدایت به در همه جسم ها رخ می دهد به طوری که گرما از بخشی که گرم تر است به بخش سرد تر می رود. ساز و کار همرفت، به یک محیط سیال نیازمند است. برای نمونه انتقال گرما در بدن که به دست خون انجام می شود از این دسته است. در ساز و کار تابش، گرما از راه موج های الکترومغناطیس جابجا می شود و می تواند در خلاء هم رخ دهد. تابش خورشید از این گونه است. این ساز و کار در دماهای بالا، نقش بسیار بزرگی در جابجایی گرما دارد. انتقال حرارت از جداره‌ های خارجی ساختمان به شکل هدایت حرارت، مهم ترین عامل اتلاف یا کسب حرارت در ساختمان‌ های معمولی است.

 

سنگ بازالت چیست

سنگ بازالت به انگلیسی: Basalt) یک سنگ سخت و سیاه و دانه‌ ریز آتشفشانی با کمتر از ۵۲ درصد سیلیس (SiO۲) می‌ باشد که به علت کمبود سیلیس سنگی قلیایی است.

همچنین سنگ بازالت، از گروه سنگ‌ های آذرین (آذرین بیرونی) است که بازمانده فعالیت‌ های آتش‌فشانی است و در ایران به وفور وجود دارد. بازالت سنگی متراکم و سخت است که به رنگ‌ های گوناگون در طبیعت یافت می‌ شود. این سنگ بعد از گرانیت فراوان‌ ترین سنگ آذرین است. سنگ بازالت به صورت کوپ و سنگ فرآوری‌ شده در کف‌ سازی پیاده‌ روها، جدول خیابان‌ ها و به‌ صورت چرمی یا ساییده برای نمای ساختمان‌ ها کاربرد دارد.

اولین شرکت فرآوری بازالت به عنوان سنگ ساختمانی در ایران پرتو سنگ می باشد. کاربردهای دیگر آن به عنوان پشم سنگ و در فیزیوتراپی به‌ جای تشک برقی است. سنگ بازالت تمام‌ بلورین، نیمه‌ بلورین و گاهی شیشه‌ ای است که دارای بافت آفانیتی می‌ باشد. کم بودن میزان سیلیس باعث می‌ شود تا بازالت گرانروی کمی داشته‌ باشد و به همین دلیل گدازه‌ های بازالتی بر روی زمین می‌ توانند سطحی تا حدود بیست کیلومتر را بپوشاند. فراوان ترین کانی‌ های سازندهٔ این سنگ عبارتند از الیوین، پیروکسن و پلاژیوکلاز. سنگ بازالت همچنین در کره ی ماه به فراوانی یافت می‌ شود.

ادامه مقاله پشم سنگ چیست

در زیر بیشتر سطح ماه، گدازه‌ های بازالتی در جریان‌ هستند. پس از برخورد شهاب‌ های کهن به سطح ماه به خاطر نازک شدن سطح، گدازه‌ های بازالت به سطح راه یافت و بخش‌ های عظیمی از رویه کره را پوشاند. این مناطق بازالتی و تیره‌ رنگ کره ماه به نام دریاوارهای ماه شناخته می‌ شوند. الیاف بازالتی از بازالت الیاف نیز تهیه می‌ شود. از جمله برتری‌ های الیاف بازالت مقاومت حرارتی بالا، اشتعال‌ پذیری کم، افت کم ، عملکرد و استحکام در دماهای بالاتر از ۹۰۰ درجه سانتی‌ گراد و همچنین در رطوبت زیاد، چسبندگی خوب به رزین‌ های بسپاری و لاستیک‌ ها، مقاومت سایشی و کششی، ویژگی‌ های دی‌ الکتریکی بالا است.

 

مجموعه صنعت و سرمایه گذاری آریا

صنعت و ساختمان آریا با وب سایت رسمی wallusplus.ir فعال در حوزه سرمایه گذاری و تامین کالای صنعت وساختمان با هدف سرمایه گذاری در حوزه املاک و مستغلات در تمام سطوح مالی و همچنین تامین طیف بزرگی از محصولات مرتبط با صنعت و ساختمان بر عهده دارد ؛ همواره تلاش ما رشد و ارتقاء مشتریان گرامی در این حوزه است ،در صنعت و ساختمان آریا، ما در تلاش هستیم تا محصولات مختلف عایق حرارتی برودتی صوتی پیشرو در بازار را برای صنعت ساختمان و ساخت و ساز ایران و حتی خاورمیانه پیدا و تهیه کنیم. تیم ما تجربه گسترده ای در تولید و توزیع مواد عایق با کیفیت عالی دارد. با تمرکز بر اطمینان از رضایت 100٪ هر مشتری، ما متعهد هستیم که در خط مقدم آخرین نوآوری ها و روندها در مصالح ساختمانی باقی بمانیم.

صنایع ساختمانی عمرانی، تجاری و صنعتی دائماً در حال تغییر هستند زیرا انتظارات مصرف‌کننده، مقررات و فناوری‌های جدید تقاضاها را در زمینه پایداری، کارایی هزینه، مقاومت در برابر آتش و الزامات عملکرد صوتی و بهره‌وری انرژی افزایش می‌دهند. مشارکت صنعت و ساختمان آریا با ارگان های مختلف صنعت وساختمان، که بخش تحقیق و توسعه خود را دارد، به این معنی است که ما همیشه در خط مقدم پیشرفت های جدید در صنعت و ساختمان هستیم.

 

ارتباط با ما :

دفتر مرکزی : ایران خراسان رضوی مشهد بلوار حرعاملی 59 پلاک 3

(مراجعه حضوری با هماهنگی قبلی )

واحد مشاوره و فروش : 05137123123 - 09151036384 (امکان سفارش محصولات از طریق شبکه های مجازی)

واحد مالی و پشتیبانی : 05137236561 (3 خط )

وال آس پلاس