آموزش ها

ویژگی های عایق صوتی و حرارتی

featuring image post

ویژگی های عایق صوتی حرارتی پشم سنگ چیست ؟

از مهم ترین ویژگی‌های عایق پشم سنگ در مجموعه صنعت و ساختمان وال آس پلاس (https://wallusplus.ir/) مقاومت بسیار بالا در برابر آتش است. عایق پشم سنگ آتش نمی گیرد و مشتعل نمی‌ شود . در نتیجه به عنوان نوعی حفاظ در برابر آتش نیز شناخته می شود که می تواند از گسترش اتش در دیگر قسمت های سازه تا زمان زیادی جلوگیری کند.سازه‌ های فلزی در ساختمان‌ ها هنگام بروز حریق بر اثر جذب حرارت زیاد و داغ شدن، مقاومت مكانیكی خود را از دست داده و بخاطر نرم شدن بافتشان و یا رسیدن به نقطه ی ذوب، تغییر شكل می‌ دهند و این مسئله باعث فرو ریختن كل سازه می‌ شود.
برای جلوگیری از این مسئله سازه‌ های فلزی خصوصا ستون‌ ها و تیرهای اصلی ساختمان را به وسیله پشم سنگ عایق كاری می‌ كنند و بدین ترتیب در صورت تداوم حریق حتی تا ده ساعت هیچ مشكلی برای سازه‌ های ساختمان به وجود نمی‌ آید و در نتیجه از فرو ریختن سازه در ساعات اولیه بطور کامل جلوگیری می شود. به همین دلیل، تمام ساختمان‌ های موجود روی سكوهای نفتی كه برای اسكان پرسنل ساخته شده، با عایق پشم سنگ ضد حریق می‌ شوند تا در صورت بروز حریق و تا رسیدن نیروهای كمكی، پرسنل درون این ساختمان‌ ها جان سالم به در ببرند.
از این رو در برخی از كشورها، شركت‌ های بیمه برای ساختمان‌ هایی كه به این شكل از عایق پشم سنگ استفاده کرده اند، مزایای جداگانه ای در نظر گرفته اند.

ویژگی رسانایی حرارتی:
رسانایی حرارتی که یكی از مهم ترین ویژگی های عایقهای حرارتی است، از نظر ترمودینامیك، بدین معنی است که انرژی حرارتی همواره تمایل دارد از طریق یك، دو یا هر سه پدیده همرفت، هدایت و تابش از منبع گرم به سمت منبع سرد جریان یابد.
این جریان انرژی حرارتی تا وقتی ادامه می‌ یابد كه هر دو منبع سری و گرم به یك دمای واحد، كه آن را دمای تعادل می‌ نامند برسند. عمل عایق حرارتی پشم سنگ بدین گونه است كه از انتقال انرژی حرارتی از هر سه طریق گفته شده، جلوگیری می‌ كند و در نهایت جریان انرژی کاملا قطع می‌ شود و یا به حداقل می‌ رسد. این خصوصیت مبنای صرفه‌ جویی در مصرف انرژی به وسیله عایق كاری است. در ساختمان های مسكونی از عایق به منظور كاهش انرژی مصرفی استفاده می‌ شود.
برای مثال عملكرد لایه ای از عایق پشم سنگ (مقاومت حرارتی) که به ضخامت 5 سانتی متر است، همان كار دیوارهای قطور ساختمان‌ های قدیمی را انجام می‌ دهد كه سبب می‌ شدند این ساختمان‌ ها در زمستان گرم و در تابستان خنك باقی بمانند. به طور كلی كار عایق حرارتی این است كه محیط گرم را گرم و محیط سرد را سرد نگه دارد و از تغییر دما از حالت اولیه در گذر زمان جلوگیری کنند.
هر چه قابلیت رسانایی حرارتی كمتر باشد، كیفیت عایق بهتر خواهد بود. قابلیت رسانایی حرارتی پشم سنگ كمتر از چهل هزارم وات بر متر درجه كلوین می‌ باشد که این رقم بسیار حائز اهمیت می باشد.

تعریف اولیه در مورد آکوستیک :
صوت‌ شناسی با آکوستیک یکی از شاخه‌ های علم فیزیک است و موضوع آن بررسی موج‌ های مکانیکی در گازها، مایع‌ ها و جامدها، از جمله نوسان‌ ها، صدا، فراصوت و فروصوت است. کاربردهای آکوستیک در بسیاری از جنبه‌ های زندگی امروز دیده می‌ شوند و ساده‌ ترین نمونه آن صنایع صوتی و نیز کنترل نویز (مکانیکی) است. لذا مجموعه صنعت و ساختمان وال آس پلاس (https://wallusplus.ir/) در این حوزه از تمام ابزار ها جهت بالا بردن سطح آگاهی مخاطب و روش بهره برداری صحیح در این حوزه تلاش خواهد کرد .
واژهٔ آکوستیک برگرفته از ریشهٔ یونانی ακουστικός، به معنای “برای و از شنوایی” و نیز از ἀκουστός به معنای قابل شنیدن است.

عایق پشم سنگ از دو طریق به كاهش صدا كمك می‌ كند، اول با كاهش انتقال صدا در میان اجزاء متشكله سازه و دوم با جذب صدا در سطح خود. افت انتقال صدا به معنی: كاهش انرژی صوتی هنگام عبور از دیوار، كف، بام و غیره كه در مجموع از خصوصیات محیط مادی است، می باشد. صدا ممكن است در اثر ارتعاش هوا و یا در اثر ضربه مكانیكی ایجاد شود كه هر كدام در جای خود باید مورد بررسی قرار گیرد.
جذب صدا نیز به معنی: كاهش انرژی صوتی هنگامی كه صدا از سطح منعكس می‌ گردد، می باشد. ضریب جذب صدا با عددی بین صفر و یك بیان می‌ شود. اگر سطحی هیچ صدایی را جذب نكند، ضریب جذب صفر است. اگر 100% صدا جذب شود ضریب برابر با یك می‌ شود.
عایق پشم سنگ بازدهی بالایی در جذب و كاهش صدا دارد به همین دلیل در فرودگاه‌ ها،‌ استودیوهای صدابرداری، زیر ریل‌ ها و در ایستگاه‌ های متروی داخل شهری به منظور جلوگیری از انتقال ارتعاشات و صدا از عایق پشم سنگ استفاده می‌ كنند.
آزمایش‌ ها نشان می‌ دهد كه با طراحی و نصب عایق‌ ها می‌ توان به كاهش صدا تا تراز مورد نظر رسید. مقدار تضعیف انرژی صوتی در هنگام عبور از مواد بستگی به ضخامت آن ها نیز دارد. این مقدار در مورد پشم سنگ به ویژه در فركانس های كم با افزایش ضخامت بالا می‌ رود. گذاشتن اصل هوایی مناسب در پشت عایق صدا، ضریب تضعیف آن را به نحو محسوسی افزایش می‌ دهد.
مهم ترین قابلیت عایق پشم سنگ مقاومت استثنایی آن در برابر آتش است. در میان انواع عایق‌ هایی كه تا به حال ساخته شده‌ اند، پشم سنگ بی‌ ضرر ترین آنهاست و با محیط ‌زیست كاملا سازگار است. . پشم سنگ محیط مناسبی برای رشد آفت، قارچ،‌ باكتری و حشرات موذی نیست و به عنوان یك ماده غیر آلی در برابر این انگل‌ ها نیز مصونیت دارد. همچنین پشم سنگ برخلاف عایق‌ های دیگر در این گروه، آسیبی به پوست نمی‌ رساند و باعث سوزش یا خارش نمی‌ شود. همچنین با تمام مصالحی كه در ساختمان و صنایع به كار می‌ روند سازگار است و تماس آن با این مصالح مشكلی را در طول زمان ایجاد نخواهد کرد.

پشم سنگ به انگلیسی (rockwool) : عایق حرارتی، صوتی و رطوبتی با تحمل دمای ۷۵۰+ درجه سانتیگراد و نقطه ذوب ۱۳۰۰ و نیز تحمل برودتی آن ۳۰- درجه سانتیگراد است، پشم سنگ و سرباره دارای ضریب انتقال حرارتی بسیار کم بوده و قدرت عایقی آن ۳۳ برابر دیوار بتونی و ۲۲ برابر دیوار آجری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *